Vývojová deska STM8 je jednodušší variantou dříve publikované desky s procesorem STM32. Jak vidíme rozdíl v názvu, u STM32 se jedná o 32-bitový mikroprocesor, zatímco v u STM8 je to 8-bitový mikroprocesor. Přesné jméno použitého mikroprocesoru je pak STM8S103F3P6.
Tento osmibit obsahuje 8 kB Flash paměti a pracuje na frekvenci 16 MHz. Pro jeho napájení lze použít napětí v rozsahu 2,95 až 5,5 Voltu. Co se týká komunikace s okolím, tak tento STM8 obsahuje 16 datových pinů, které podporují také známé sběrnice jako SPI či I2C.

Vývojová deska STM8S103F3

Pro programování STM8 pomocí Arduino IDE je nutné použít programátor ST-Link V2, který slouží k programování procesorů STM8 a STM32. Před prvním zapojením programátoru do počítače je nutné stáhnout a nainstalovat ovladače, které najdeme zde. Po stažení a rozbalení archivu spustíme instalaci dle Vašeho systému (32bit - dpinst_x86.exe, 64bit - dpinst_amd64.exe) a projdeme ji běžným způsobem.
Po instalaci ovladačů již můžeme připojit do počítače programátor a propojit ho s vývojovou deskou STM8.
Pro propojení programátoru s deskou STM8 je nutné použít 4 propojovací piny. Propojíme postupně pin RST s nRST, pin GND s GND, pin SWIM s SWIM a pin 3.3V s 3V3. Na vývojové desce se sice nachází microUSB konektor, který ale slouží pouze k napájení desky a nelze přes něj programovat. Na zmíněný USB konektor a také piny „+“ a „-„ je zapojený napěťový regulátor, díky kterému lze připojit vstupní napětí 4.5-15 V na obě rozhraní a to je poté sníženo na 3,3V pro procesor.

Vývojová deska STM8S103F3

V dalším kroku je nutné nastavit podporu desek v Arduino IDE. To uděláme tak, že otevřeme nabídku „Soubor-Vlastnosti“ a zde do kolonky „Správce dalších desek URL“ vložíme řetězec:
https://github.com/tenbaht/sduino/raw/master/package_sduino_stm8_index.json
Pokud již máme přidanou podporu dalších desek, můžeme stisknout tlačítko s okýnky u zmíněného nastavení a přidat nový řádek pro podporu desek STM8.

Vývojová deska STM8S103F3

Po tomto kroku se přesuneme do nabídky „Nástroje-Vývojová deska-Manažér desek“. V tomto okně napíšeme do vyhledávacího řádku „stm8“ a měla by se objevit možnost Sduino STM8. Na ni stačí kliknout levým tlačítkem myši a zvolit volbu Instalace. Po úspěšné instalaci již máme vše připraveno k prvnímu nahrání programu.

Vývojová deska STM8S103F3

Pro první pokus doporučuji použít program Blink z nabídky „Soubor-Příklady-01.Basics-Blink“. Tento program nám rozbliká LED diodu tak, jak to můžeme pozorovat u nových Arduino desek. Po jeho otevření si tedy nastavíme v nabídce „Nástroje-Vývojová deska-STM8S Boards“ naši vývojovou desku STM8S103F3.

Vývojová deska STM8S103F3

Díky tomu, že používáme programátor ST-Link, tak nemusíme řešit COM porty a můžeme rovnou stisknout tlačítko pro nahrávání programu.
A pokud jste provedli vše správně, uvidíte v dolní liště informace o nahrání programu s potvrzením OK a na vývojové desce se Vám rozbliká LED dioda s názvem TEST.

Vývojová deska STM8S103F3

Vývojová deska STM8S103F3 je zajímavou alternativou k běžné prodávaným deskám Arduino, ESP a podobně. Její hlavní výhodou jsou malé rozměry a také velmi nízká cena, díky čemuž se vyloženě hodí na malé jednoúčelové projekty, u kterých nám nebude vadit nutnost programovat moduly pomocí programátoru. Pokud tedy chcete vyrobit například externí teplotní čidla, malé měřící body po domě a podobně, tak si myslím, že je tato deska zajímavou možností.

Seznam použitých komponent:
https://dratek.cz/arduino/1130-vyvojova-deska-arm-stm8s103f3p6-stm8-1449878393.html
https://dratek.cz/arduino/1333-st-link-v2-programator-stm8-stm32-emulator-downloader-m89-1466289696.html

FB tw

Další podobné články