Vývojová deska ESP32-CAM obsahuje kromě ESP32 modulu také kameru. Konkrétně se jedná o kamerový modul OV2640 s rozlišením 2MP. Na desce pak najdeme také čtečku na paměťové karty typu microSD a bílou LED diodu pro osvětlení. A kvůli velkému množství dat, která potřebujeme zpracovat z kamery, je na desce umístěn také přídavný PSRAM obvod.

Vývojová deska ESP32-CAM

Pro nahrání programu na vývojovou desku ESP32-CAM budeme potřebovat libovolný externí USB-UART převodník. Pokud máte na převodníku k dispozici 3,3 Voltu, připojte je na pin 3V3. Pokud ale převodník dává na výstup pouze 5V, tak toto napětí připojte na pin 5V. Dále je nutné propojit GND s pinem GND, TX s pinem U0R a RX s pinem U0T.
Při nahrávání programu pak jako poslední krok vždy propojte na desce piny IO0 a GND a stisknete tlačítko Reset na desce. Po dokončení nahrávání odstraňte propojku a opět restartujte ESP32.

Vývojová deska ESP32-CAM

Pro otestování funkce a běžné použití můžeme použít přímo příklad, který je dodáván s balíčkem ESP32 podpory do Arduino IDE. Jako první krok tedy v Arduino IDE zvolte desku v nabídce „Nástroje-Vývojová deska-ESP32 Wrover Module“.
V druhém kroku musíme přepnout velikost programu, aby se nám vešel do paměti. Toto přepnutí provedeme v nabídce „Nástroje-Partition Scheme-Huge APP“.
Poté už jen stačí zvolit správný port a jsme připraveni na nahrání programu, který najdeme v nabídce „Soubor-Příklady-ESP32-Camera-CameraWebServer“.

Vývojová deska ESP32-CAM

V otevřeném ukázkovém programu bude nutné udělat změny na 2 místech. Jako první musíme zvolit správný model desky, kdy náš model je CAMERA_MODEL_AI_THINKER. A model zvolíme tak, že odkomentujeme pouze zmíněný řádek 14 v programu.
Jako druhý krok je nutné vyplnit správné přihlašovací údaje k Vaší domácí WiFi síti. To provedete pomocí přepsání proměnných ssid a password na řádcích 18 a 19.
Tím jste připraveni k nahrání programu do desky ESP32-CAM.

Vývojová deska ESP32-CAM

Po nahrání ukázkového programu do ESP32-CAM desky si můžete otevřít Sériový monitor, abyste mohli zjistit IP adresu ESP32 desky.

Vývojová deska ESP32-CAM

Na ukázce vidíte, že já jsem dostal IP adresu 192.168.1.21. A pro připojení na ni v prohlížeči stačí kliknout na tlačítko Start Stream a měli byste vidět obraz z kamery.

Vývojová deska ESP32-CAM

Vývojová deska ESP32-CAM nám umožňuje vyzkoušet si zpracování obrazu jak ve formě obrázků, tak i videa s ESP32. Sami uvidíte, že se nejedná o moc kvalitní video a plynulost s vyšším rozlišením hodně klesá např. k 2 snímkům za sekundu, ale na spoustu věcí jako sledování 3D tisku či pohybu osob to rozhodně stačí. A můžete si také vyzkoušet vestavěnou funkci pro rozpoznání obličejů, která za dobrého světla docela dobře funguje.

Seznam použitých komponent:
https://dratek.cz/arduino/7587-esp32-cam-vyvojova-deska-wifi-bluetooth-s-kamerovym-modulem-ov2640.html
https://dratek.cz/arduino/1158-prevodnik-6pin-usb-ttl-uart-reset-pin.html

Poznámka: Pokud jste se setkali s nějakou chybou při testování (Camera init failed atd.), zde uvádím seznam možných chyb:
- špatně nastavený modul kamery, je nutné zvolit CAMERA_MODEL_AI_THINKER
- problematické uzemnění na straně převodníku - s převodníkem uvedeným v návodu jsem neměl problém, ale jiný převodník zlobil a kamera poté hlásila chyby
- otočená kamera v konektoru - prosím zkontrolujte dle videa
- nedostatečné zapájení některých datových pinů ESP čipu výrobcem - prosím zašlete foto vašeho modulu, ukázka zde https://community.home-assistant.io/t/for-those-struggling-to-get-esp32-cam-clone-ai-thinker-module-working/127517

FB tw

Další podobné články