Digispark Micro je vývojová deska pro Arduino. Tato deska obsahuje jako hlavní mikrokontroler Attiny85. Z tohoto mikrokontroleru je možné využít všech šest datových pinů, které podporují například sběrnice I2C, SPI či OneWire. Zvolené piny pak podporují také PWM či analogový vstup díky ADC převodníkům.
Pro napájení tohoto modulu je možné využívat 5 Voltů připojených skrze USB konektor nebo vyvedené piny. Ale také můžeme připojit vyšší napětí v rozsahu 7-35 Voltů, které stačí připojit na pin VIN díky vestavěnému převodníku napětí.
Pro ukládání programu slouží Flash paměť o velikosti 8kb, přičemž pro program můžeme využít 6kb.

Vývojová deska Digispark Micro

Schéma rozložení pinů na vývojové desce Digispark Micro

Abychom mohli začít desku Digispark programovat, je nutné si přidat její podporu do Arduino IDE a doinstalovat ovladače. Pro instalaci ovladačů stačí stáhnout tento archiv pro operační systém Windows, rozbalit ho a spustit instalační program DPinst64.exe. Pro více informací můžete navštívit zde web autora.

Vývojová deska Digispark Micro

Vývojová deska Digispark Micro

Po instalaci ovladačů můžeme překročit k přidaní podpory do Arduino IDE. Po otevření vývojového prostředí si otevřeme nabídku „Soubor-Vlastnosti“.

Vývojová deska Digispark Micro

V nově otevřeném okně najdeme volbu se jménem „Správce dalších desek URL“, kde si přidáme nový řádek „http://digistump.com/package_digistump_index.json“. Jak si můžete všimnout v ukázce níže, já už jsem měl přidané i jiné odkazy na přídavné desky, takže stačilo přidat nový řádek, do něj vložit nový odkaz a potvrdit obě volby pomocí tlačítka „OK“.

Vývojová deska Digispark Micro

Díky předchozímu kroku nyní můžeme přes Manažer desek přidat podporu pro Digispark. Otevřeme si tedy nabídku „Nástroje-Vývojová deska-Manažer desek“.

Vývojová deska Digispark Micro

V nově otevřeném okně do vyhledávacího řádku napíšeme text „digispark“ a uvidíme vyfiltrované hledání s položkou „Digistump AVR boards“. Na tuto položku klikneme a v pravém dolním rohu stiskneme tlačítko „Instalace", které nám dohraje veškeré soubory do Arduino IDE.

Vývojová deska Digispark Micro

Po úspěšném dohrání podpory Digispark desky si v dalším kroku v nabídce „Nástroje-Vývojová deska“ můžete ověřit, že Vám přibyly nové možnosti s Digispark deskami. Pro náš příklad si zvolíme první desku „Digispark (Default – 16.5mhz)“.

Vývojová deska Digispark Micro

V tuto chvíli máme připravené prostředí pro nahrání prvního programu do desky Digispark, ve kterém si vyzkoušíme zablikat vestavěnou LED diodou na desce.
Ukázkový program obsahuje na svém začátku nastavení čísla připojené LED diody a poté v podprogramu setup je nastaven tento pin jako výstupní. Nekonečná smyčka loop pak vždy v první kroku nastaví logickou jedničku na pin s LED a tím ji zapne. Poté vyčká po dobu 500 milisekund a po tomto čase LED diodu vypne. Na konci programu se nachází opět pauza po dobu 500 milisekund, po které se smyčka opakuje.

// Digispark blikání s LED

// nastavení čísla propojovacího pinu,
// některé verze mají LED na pinu 0
#define LED 1

void setup() {
  // nastavení pinu s LED jako výstup
  pinMode(LED, OUTPUT);
}
void loop() {
  // zapnutí LED diody
  digitalWrite(LED, HIGH);
  // pauza po dobu 500 ms
  delay(500);
  // vypnutí LED diody
  digitalWrite(LED, LOW);
  // pauza po dobu 500 ms
  delay(500);
}

Jelikož se využívá jiného principu nahrávání programů oproti práci s běžnými Arduino deskami, tak zde nemusíte nijak upravovat volbu programátoru či portu. Programování totiž probíhá tak, že po zkompilování programu se Vám ve spodní liště objeví informace o připojení desky. Před začátkem nahrávání tedy odpojíte desku Digispark z počítače, stisknete tlačítko Nahrávat a jakmile Vás IDE vyzve k připojení, máte jednu minutu na připojení desky.

Vývojová deska Digispark Micro

Při prvním připojení se může stát, že se Vám nepodaří nahrát program na první pokus, protože se budou instalovat ovladače. V tu chvíli se můžete setkat s chybovou hláškou jako níže na obrázku.

Vývojová deska Digispark Micro

Pokud ale dopadne vše v pořádku, uvidíte potvrzení o nahrání programu do desky a v našem případě budete moci pozorovat blikání vestavěné LED diody.

Vývojová deska Digispark Micro

Díky dohrání podpory do Arduino IDE si také můžete prohlédnout další příklady připojení různých zařízení a knihoven s deskou Digispark. U knihoven psaných čistě na originální Arduino desky se Vám totiž může stát, že nemusí být kompatibilní s Digispark deskou. Často ale stačí pouze vyhledat verzi knihovny pro Digispark na internetu.

Příklady pro Vývojovou desku Digispark Micro

Digispark Micro je zajímavá alternativa běžně používaných Arduino desek, jak díky své velikosti, tak i svému řešení nahrávání programu. Hodí se tedy do projektů, kde jsou ostatní Arduino desky pro Vás příliš velké, chcete připojit desku napřímo do USB portu nebo třeba chcete vytvořit jen malý program s pár periferiemi a využít na to velkou Arduino desku by bylo zbytečné.
Je totiž nutné myslet na to, že například oproti desce Arduino UNO má Digispark pouze 6 propojovacích pinů oproti 20 a pouze 6kb paměti oproti 30kb. Také je nutné zmínit, že díky tomu, že jsou datové USB piny vyvedené přímo na modul (piny 3 a 4), tak při připojení dalších periferií právě na tyto piny se může přerušit nahrávání programu do Digispark desky. Pokud se Vám toto stane, stačí před nahráním odpojit vše z těchto USB pinů, nahrát program a zapojit vše zpět.

 

Seznam použitých komponent:

https://dratek.cz/arduino/887-arduino-micro-vyvojova-deska-1420496785.html

FB tw

Další podobné články