Deska LOLIN (WEMOS) D1 s ESP-WROOM-02 a držákem na 18650 baterii je kompaktní vývojová platforma pro bezdrátové IoT aplikace. V srdci desky je Wi-Fi čip ESP-WROOM-02 postavený na ESP8266, který umožňuje připojení k síti a zpracování dat. Integrovaný napájecí a nabíjecí obvod zajišťuje dobíjení Li-ion baterie přímo na desce. Napájení je možné jak z baterie, tak přes microUSB. O komunikaci s počítačem se stará spolehlivý USB převodník CP2102, který zajišťuje bezproblémové programování přes Arduino IDE.
Zde si ukážeme, jak nahrát jednoduchý program do této desky za pomoci Arduino IDE, který rozbliká Led integrovanou na této desce.
Instalace desky:
V prvé řadě je zapotřebí mít dostupné a nainstalované desky ESP8266, pro instalaci balíčku těchto desek přejdeme do nastavení Arduino IDE a zkontrolujeme že v řádku URL pro manažer je zapsán link:
https://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
na zdroje těchto desek.
Pokud řádek tento link neobsahuje, tak jej doplníme. A nastavení potvrdíme.
Následně otevřeme manažer desek a do vyhledávání napíšeme výraz esp8266, výsledek hledání dáme instalovat, všechny potřebné souvislosti s instalací povolíme:
Instalaci desky máme za sebou, není to nutné, ale je dobré Arduino IDE restartovat.
Psaní zdrojového kódu:
Nyní se pustíme do programování jednoduchého, "blikacího" kódu. LED pro takovou potřebu je přímo osazená na desce mikrokontroleru, nemusíme tedy na modul nic zapojovat. V kódu akorát zohledníme připojenou LED k čipu na pinu 16 (GPIO16)
Kód pro arduino:
//Wemos-Wroom-02-CP2102-Led //definice pinu na kterém je osazená naše LED #define LED_BUILTIN 16 void setup() { // zahajeni komunikace po seriove lince Serial.begin(9600); delay(1000); // inicializace pinu LED pro výstup pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT); //vypíšeme některé informace o desce Serial.println(" "); Serial.println("Wemos-Wroom-02-CP2102-Led-builtin-po-1"); Serial.println("Built in Led : 2"); Serial.println("Test of Wemos Wroom-02 module with USB CP2102 and battery 18650"); Serial.println("Used board : LOLIN(WEMOS) D1 ESP-WROOM-02"); Serial.println("Upload speed : 921600"); Serial.println("Arduino IDE : 2.3.5"); delay(2000); } void loop() { // rozsvítíme led (pro zapnutí led použijem nízkou úroveň signálu - LOW) digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW); // vypíšeme informaci po seriové lince Serial.println("Led is On"); // počkáme jednu sekundu (1000ms = 1s) delay(1000); // zhasneme led (přivedením vysoké úrovně signálu - HIGH) digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH); // vypíšeme informaci po seriové lince Serial.println("Led is Off"); // počkáme dvě sekundy (2000ms = 2s) delay(1000); }
Zapojení a nahrátí programu:
Nakonec se pustíme do nahrávávání programu na kontroler. Zapojíme mikrokontroler do USB počítače za pomoci konektoru Micro USB na desce. Baterie nemusí být v dece vložena, modul se napájí přímo z USB. Rozsvítí se nám kontrolky vedle konektoru signalizující stav nabití akumulátoru a zapojené nabíjení. Tyto kontrolky nijak neznázorňují provoz samotného ESP čipu, ten může být zapnutý nebo vypnutý v závislosti na poloze přepínače který se také na desce nachází. Pro funkční kontroler tedy přepneme přepínač do polohy ON. Nyní jsme připraveni nahrát kód.
Vybereme odpovídající desku (LOLIN (WEMOS) D1 s ESP-WROOM-02) a port USB, do kterého jsme mikrokontroler zapojili, v mém případě to byl COM16. Potvrdíme a dáme nahrát program.
Po úspěšném nahrátí se nám rozbliká integrovaná LED, a do seriového monitoru se bude vypisovat text o jejím stavu aktivace.
A to je vše, deska LOLIN (WEMOS) D1 s ESP-WROOM-02 nabízí řešení monoha kreativních projektů pro bateriový provoz. Díky integrovaným obvodům řízení baterie je snadné ji nabíjet a také používat jako stabilní 5V zdroj pro další periferie.