Raspberry Pi je malý jednodeskový počítač, který se vyrábí v několika variantách. Tyto varianty se mezi sebou liší jak ve velikosti, tak i ve výkonu a počtu portů. Větší model B je velký zhruba jako platební karta (86,9 x 58,5 mm - o trochu větší než Arduino UNO), zatímco model Zero má pouhých 65 x 31 mm. První verze Raspberry Pi vyšla v roce 2012, kdy ji vyvinula britská nadace Raspberry Pi Foundation s cílem podpořit výuku informatiky ve školách. Díky výbornému poměru cena/výkon se ale tento počítač stal velkým hitem a má nyní na Internetu obrovskou podporu podobně jako Arduino.

Raspberry Pi: Úvod a výběr desky

Hlavní rozdíl mezi Arduinem a Raspberry Pi je ten, že jsou to různé systémy. Arduino běží na mikrokontroléru, do kterého při naprogramování nahrajeme svůj program a ten běží. Raspberry Pi je ale mikropočítač, v kterém běží standardní operační systém Linux. Díky tomu s Raspberry Pi můžeme dělat více složitých věcí, ale zároveň máme k dispozici propojovací GPIO piny podobně jako u Arduina, na které můžeme připojit další periferie.
Ve zkratce tak může Raspberry Pi nahradit Arduino, ale nikoliv naopak. Co se týká projektů s moduly, pro které zde vycházejí návody, tak vidím hlavní dělicí čáru u zpracování obrazu. Na to už je Arduino krátké a pokud se chcete věnovat právě zpracování videa či signálů, je čas přejít na Raspberry Pi.
A malá poznámka – do operačního systému na Raspberry Pi si můžete nainstalovat Arduino IDE a programovat tak Arduino z RasPi.

V této tabulce si můžete prohlédnout několik hlavních parametrů pro srovnání důležitých vlastností Arduina a Raspberry Pi.

 

Arduino UNO

Raspberry Pi 3

Typ zařízení

Mikrokontrolér

Mikropočítač

Programovací jazyk

Wiring (C)

C, C++, Java, Python, Bash, …

Odběr

20 mA @ 5 V

800 mA @ 5 V

Počet propojovacích pinů

14 digital + 6 analog

26 digital

Velikost desky

68,6 x 53,4 mm

86,9 x 58,5 mm

Cena

194 Kč

1099 Kč

 Jak už jsem zmínil na začátku, Raspberry Pi lze zakoupit ve více variantách. V dnešní době se prodávají hlavně dvě varianty, a to 3 (verze B) a Zero. V tabulce níže uvádím několik důležitých rozdílů mezi zmíněnými deskami.

 

Raspberry Pi 3 (B)

Raspberry Pi Zero

Procesor

4 jádra @ 1,2 GHz

1 jádro @ 1 GHz

Operační paměť RAM

1 Gb

512 Mb

Počet USB portů

4 velké pro data + 1 mikro pro napájení

1 mikro pro data + 1 mikro pro napájení

HDMI

1 velký

1 mini

Konektivita

LAN + WiFi + Bluetooth

-

Odběr

800 mA @ 5 V

160 mA @ 5 V

Cena

1099 Kč

345 Kč

A jak tedy postupovat při výběru správné desky? Pokusím se to co nejvíce zjednodušit. Pokud ještě nemáte s Raspberry Pi žádné zkušenosti, doporučil bych Vám koupit si Raspberry Pi B. Výhodou pro Vás bude existence velkého HDMI konektoru, větší počet USB portů, WiFi a také přítomnost LAN konektoru. Pro první pokusy se také bude hodit větší výkon, ale tím nechci říct, že by Zero bylo nějak extrémně pomalé.
Pokud totiž později budete mít nápad na nějaký projekt, v kterém by Vám stačilo Zero, můžete si ho zakoupit za nižší cenu a větší model B si nechat ať už na hraní nebo si z něj udělat třeba malou krabičku k televizi na přehrávání multimédií.

Raspberry Pi vs Arduino

Ohledně nových verzí se v nedávno době objevila jak větší deska B+, tak aktualizace menší varianty Zero W. U desky B+ jsme se dočkali nárůstu výkonu díky upgradu procesoru a bezdrátového čipu, zatímco u Zero W přibyla bezdrátová konektivita WiFi a Bluetooth 4.1.

 Raspberry Pi Zero W

Zmíněné Raspberry Pi desky na eshopu:

Raspberry Pi 3 B:
https://dratek.cz/arduino/1385-raspberry-pi-3-model-b-quad-core-1-2-ghz-64bit-cpu-1gb-ram-wifi-bluetooth-4-1-1473147122.html

Raspberry Pi 3 B+:
https://dratek.cz/arduino/3067-raspberry-pi-3-model-b-64-bit-1gb-ram.html

Raspberry Pi Zero:
https://dratek.cz/arduino/3106-raspberry-pi-zero-h.html

FB tw

Další podobné články