Arduino Nano IO Shield je vývojová pomůcka pro Arduino. Tento modul nám umožňuje jednodušší práci s deskami Arduino Nano, kdy z malého vývojového modulu můžeme získat stejný formát, jako je Arduino Uno. Po zapojení Nano desky do IO Shieldu se nám totiž zpřístupní všechny datové i napěťové piny na propojovacích lištách, které jsou zároveň uzpůsobeny pro jednoduché připojení servo motorů.
IO Shield taktéž obsahuje napájecí jack konektor, který umožňuje připojit napětí dle rozsahu Vaší desky, u většiny Arduino Nano desek je to rozpětí 7-12 Voltů. Na Shieldu se pak nachází ještě převodník AMS1117-3.3, který převádí 5V na 3,3V s proudovým výstupem až 1A.

Arduino Nano IO Shield

Pro zapojení Nano IO Shieldu s Arduino Nano deskou stačí spojit tyto dva moduly dohromady, přičemž USB konektor bude směřovat ven z desky na stejné straně jako napájecí konektor. Poté už máme k dispozici všechny datové i napěťové piny, kdy u datových pinů si můžete všimnout, že je každý pin připravený na připojení servo motoru. Proto jsou tedy řady označené jako S|V|G, tedy signál|voltage(napětí)|ground(zem), přičemž na piny V je přivedeno napětí 5V z Arduina.
Mezi další konektory taktéž patří jedna čtveřice RX|TX|5V|GND připravená například pro připojení Bluetooth modulu a druhá čtveřice SCL|SDA|5V|GND, která je připravena na připojení I2C periferií.
Jak jste si také možná všimli, po stranách IO Shieldu se nachází ještě jednou vyvedené všechny piny Nano desky, přičemž jsou vyvedeny ve známém rozložení. Toto rozložení odpovídá deskám Arduino Uno a umožňuje nám připojit Uno Shieldy.

Arduino Nano IO Shield zapojení

Arduino Nano IO Shield je velice zajímavá vývojová pomůcka, který nám umožňuje vyrobit z levnějších Nano modulů Uno desku. To zahrnuje jak vyvedení všech pinů na pinové lišty, tak možnost připojení napájecích adaptérů či použití Uno Shieldů s Nano deskou. Dle mého názoru se tento IO Shield hodí pro všechny bastlíře, kteří chtějí při vývoji používat všechny dostupné piny bez nutnosti použití nepájivého pole, ale přitom následně mohou přímo do zařízení integrovat Nano modul a tento Shield používat na další vývoj.
Jak už jsem ale zmínil v úvodním odstavci, je důležité si dát pozor na rozvedení napětí na IO Shieldu. Pokud zapojíme Nano desku do IO Shieldu a připojíme napětí pomocí napájecího adaptéru, převod z VIN na 5V nám zajišťuje převodník na Nano desce a až následně převod z 5V na 3,3V zajišťuje převodník na IO Shieldu.

Seznam použitých komponent:
https://dratek.cz/arduino/961-arduino-nano-io-shield-1424031482.html
Arduino Nano desky:
https://dratek.cz/arduino/823-arduino-nano-v30-atmega328-zakladni-deska-kompatibilni-1500635973.html
https://dratek.cz/arduino/1474-originalni-vyvojovy-kit-arduino-nano-1480154208.html
https://dratek.cz/arduino/1164-arduino-nano-v30-atmega328-16m-5v-ch340g-zakladni-deska.html
https://dratek.cz/arduino/1069-arduino-zakladni-deska-nano-v-30-driver-ch340-1500635974.html

FB tw

Další podobné články