Rád bych vám představil první část mého většího projektu - chytrý pokoj. Celý projekt bude fungovat bezdrátově pomocí ESP8266, které vytvoří web server, kde budou údaje ze všech senzorů v mém pokoji. Pojďme se tedy podívat na první část - Kontrolování vlhkosti půdy květiny.

Kontrolování vlhkosti půdy květiny

Co budeme potřebovat:

  • Květina
  • Micro-usb kabel
  • Deska s esp8266 nebo 32, v mém případě Wemos D1 R2
  • Čidlo vlhkosti půdy
  • 3x M/F vodič

Zapojení:

Kontrolování vlhkosti půdy květiny

Pozor!! Obrázek je zavádějící! Z důvodu absence desky wemos d1 v programu jsem použil NodeMCU, můžete jí ale také použít.
K úspěšnému zapojení měřiče je potřeba zapojit tři vodiče. Pin VCC na 5V arduina, GND na zem arduina a OUT na analogový pin A0.

Kontrolování vlhkosti půdy květiny

Na prvních řádcích skriptu si nadefinujeme několik proměnných a knihoven. Dále spustíme web server na portu 80. Ve funkci setup si nejdříve zahájíme sériovou komunikaci dále se připojíme na wifi, kterou jsme si definovali na začátku programu a načteme adresu web serveru. V nekonečné smyčce loop si zjistíme pokud se někdo připojil na náš webserver. Pokud se tak stane napíšeme tuto informaci do sériové linky. Dále načteme hodnoty z čidla a též je pošleme na sériovou linku. V poslední části programu si vytvoříme samotnou stránku pomocí HTML a dále podle hodnoty proměnné napíšeme stav rostliny.

Program ke stažení zde

Jak můžete vidět zapojení i skript není nic těžkého a za odpoledne si můžete vyrobit krásné, jednoduché a funkční IoT zařízení. Budu se co nejdříve snažit vydat další díl o mém chytrém pokoji - o tom jak si z obyčejné lampy udělat chytrou.

FB tw

Další podobné články