Dnes je takzvaný "internet věcí" velmi populární a vývojové desky s čipem ESP8266 jsou dostupnou a uživatelsky přívětivou volbou. Díky dané platformě lze vaši aplikaci doplnit o připojení s lokální sítí či internetem prostřednictvím WiFi. To vám nabízí možnost vytvářet online aplikace pro chytrou domácnost, zabezpečení nebo sběr dat s možností kontroly v reálném čase.

Programy pro vývojové desky s mikročipy ESP8266 mají podobnou strukturu jako zdrojové kódy pro Arduino. Můžete si tedy všimnout při psáni kódu pro ESP jisté podobnosti. Z toho vyplývá logická otázka. Je možné WiFi platformu programovat přes Arduino IDE, i když to vlastně vůbec není Arduino? Ano, samozřejmě že to lze a v tomto článku si ukážeme jak na to vývojové prostředí připravit.

Instalace podpory ESP8266 do Arduino IDE

1. krok

Otevřete si Arduino IDE a na horní liště klikněte na možnost "Soubor". V následujícím menu vyberte možnost "Vlastnosti". 

Obrázek 1: Nabídka Soubor 

Soubor - Arduino IDE

2. krok

V novém okně vyhledejte kolonku nazvanou jako "Správce dalších desek URL". Do daného textboxu zkopírujte odkaz http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json. Díky následujícímu odkazu je možné pomocí manažera desek stáhnout balíček pro platformu ESP8266.

Obrázek 2: Správce dalších desek URL

URL adresa k balíčku esp8266

3. krok

Zavřete "Vlastnosti" a na hlavní liště Arduino IDE vyberte možnost "Nástroje". V menu vyberte možnost "Vývojová deska" (můžete mít již nějakou desku předvolenou, stejně jako já na obrázku). Nyní se vám zobrazilo nové okno s nainstalovanými deskami. Vybereme možnost "Manažér desek...".

Obrázek 3: Manažér desek

Manažér desek

4. krok

Do vyhledávacího řádku napište označení "esp8266" ("Typ" ponechte na všechno). Vyhledávač Vám nabídne balíček "esp8266 by ESP8266 Community". Nainstalujte nejnovější verzi balíčku (v době psaní článku je poslední verze 2.5.2) kliknutím na tlačítko instalace.

Obrázek 4: Výběr balíčku pro ESP8266

Balíček esp8266

5. krok

Nyní už je skoro vše připravené pro nahrání prvního programu. Aby nahrávání programu do Vaší desky s čipem ESP8266 proběhlo v pořádku, je ještě nutné nastavit příslušné parametry desky. Ty se nastavují na kartě "Nástroje". Rozklikněte nabídku "Vývojová deska" a vyberte svůj vývojový kit podle označení ze seznamu. Pokud zde svůj kit nenaleznete, můžete použít desku "Generic ESP8266 Module", což je univerzální možnost pro desky s ESP8266 (tato možnost ovšem není všemocná a nemusí fungovat se všemi deskami). Pokud si nejste jisti s volbou desky, s posledním krokem vám rádi pomůžeme v našich návodech a datasheetech, kde uvádíme u konkrétních desek konfiguraci Arduino IDE a další nezbytné kroky pro nahrávání programu.

6. krok

Nahrajte program :)

FB tw

Další podobné články