Chytrá WiFi zásuvka Sonoff S26 je zajímavý doplněk pro chytrou domácnost. Tato zásuvka funguje jako průchozí prvek, který nezabere moc místa navíc. Na svém těle kromě zástrčky a zásuvky má také ovládací tlačítko. Toto tlačítko při krátkém stisku funguje jako jednoduché sepnutí či vypnutí připojeného spotřebiče. Při dlouhém stisku dojde k resetování zařízení. Co se týká zatížení, zásuvka S26 by měla zvládnout až 10 Ampér / 2200 Wattů, co odpovídá limitaci použitého 10A relé uvnitř zařízení.
Pro úvodní nastavení zařízení Sonoff je potřeba nainstalovat aplikaci eWeLink, kterou najdete jak na Google Play, tak i AppStore pro iOS. V této aplikaci si vytvoří účet a poté můžete přidat Vaše zařízení. Aplikace se také bude ptát na povolení, kdy pro správné vyhledávání je potřeba povolit Lokaci polohy. U verzí iOS 13 a novější se někdy nedaří najít zařízení, přičemž by tento problém mělo vyřesit povolení Polohy na použití v aplikaci.
Předtím, než se pustíte do nastavení zařízení Sonoff se ujistěte, že jste s telefonem či tabletem připojeni na domácí WiFi síť, která běží na 2,4 GHz. Aplikace pak použije název při nastavení údajů pro zařízení Sonoff.
Na hlavní obrazovce stiskneme tlačítko „+“ na spodní liště a následně volbu „Rychlé párování“. Poté potvrdíme „Přidat nové zařízení“ a měli bychom mít vyplněný název aktuální WiFi sítě, pro který pouze doplníme heslo a stiskneme tlačítko „Další“.
Nyní se bude snažit aplikace po dobu 180 sekund vyhledávat okolní zařízení. A pokud narazí na kompatibilní Sonoff produkt, mělo by dojít ke správné registraci a přidání. Pokud se vaše zařízení nezobrazuje, tak ho na začátku hledání zkuste vypojit a znovu zapojit do elektrické sítě. Pokud se podařilo najít zařízení, tak po jeho registraci budeme moci doplnit název našeho zařízení a potvrdit volbu.
Pokud se vše povedlo, dostaneme se na úvodní obrazovku, kde už bude naše zařízení, s kterým můžeme dále pracovat. Pro jednoduché zapnutí/vypnutí stačí stisknout ikonku vypínače u názvu. A na pokročilejší plánování se dostaneme stisknutím názvu zařízení. U S26 si tak můžeme nastavit plánovač pro časy zapnutí/vypnutí, odpočet se zapnutím/vypnutím či opakované zapínání/vypínání.
A při kliknutí na ikonu „…“ vpravo nahoře se dostaneme do Nastavení, kde můžeme změnit název, zkontrolovat aktuální verzi a další. Pokud by vám například vadila indikační LED dioda na zásuvce, lze ji vypnout přes volbu „Indikátor sítě“. A také se může hodit možnost nastavení Stavu po zapnutí, který se projeví, když například vypadne proud.
Sonoff produkty také umožňují propojení s Google Home či Amazon Alexa. Pokud tedy máte jednu z těchto aplikací nainstalovanou, tak po spuštění eWeLink by mělo dojít k dotázání na propojení. Poté bude možné ovládat připojená zařízení i přes Google Home aplikaci či Google Hlasového Asistenta.
Firma Sonoff také nabízí další zařízení, která jsou například vhodná k instalaci do rozvaděče díky šroubovacím svorkám či mají pokročilé funkce jako měření spotřeby. Tyto zařízení najdete zde, přičemž návody k nim budeme postupně přidávat.
Motorizovaný kulový ventil. Má široké uplatnění v různých průmyslových a obytných instalacích. Může být integrován do automatických systémů řízení, kde je možné ovládat průtok dálkově nebo automatizovaně podle předem nastavených podmínek.
Motorizované kulové vently s obvodem CR01, CR02, CR03 nebo CR04 je poměrně jednoduché po elektrické stránce správně zapojit. U ventilu s obvodem CR05 je tomu ale trochu jinak - ventil si sám nehlídá krajní polohy otevření, nebo zavření. Z toho důvodu vznikl tento článek, ukazující některé výhody, použití a především správné zapojení ventilu s obvodem CR05.